Skip to main content

Propolisz, a méhek természetes antibiotikuma

A propoliszt a méhek állítják elő. Növényi és fa gyantákból állítják elő, viasszal, illóolajokkal, virágporral és más szerves vegyületekkel kombinálva. A méhek ezt a ragadós anyagot, amelyet néha „méhragasztónak” is neveznek, a kaptáraikban lévő lyukak befoltozására használják. De ez sokkal több, mint építőanyag.

A propolisz figyelemreméltó gyógyászati tulajdonságokkal rendelkezik. Egyfajta külső immunrendszerként működik a méhek számára – megvédi őket a bakteriális fertőzésektől. A méhek például arra használják a propoliszt, hogy „mumifikálják” a kaptárban lévő idegen testeket, például a ragadozó emlősöket és más rovarokat.

Manapság a méhmérget széles körben alkalmazzák ízületi gyulladás, reuma, lumbágó, gyulladások, artrosis és egyéb degeneratív mozgásszervi betegségek megelőzésére és kezelésére. Azáltal, hogy a testet propoliszrétegbe burkolják, a bomló anyag nem tud kárt tenni a méhcsaládban.

Amikor a baktériumok szaporodni kezdenek a szervezetben, egy külső réteget, úgynevezett biofilmet hoznak létre. A biofilm védi a baktériumot, lehetővé téve számára a növekedést, mielőtt tovább terjedne a szervezetben. A kutatások kimutatták, hogy a propolisz antibiofilm tulajdonságokkal rendelkezik különböző baktériumtípusokkal szemben.